Положення про діяльність волонтерів
Положення про діяльність волонтерів у Благодійному фонді Шпиталь імені Митрополита Андрея Шептицького курії Львівської Архиєпархії УГКЦ
Положення
БФ Шпиталь Шептицького прагне до створення і підтримки середовища, яке забезпечує основні цінності організації та запобігає насильству та експлуатації всіх бенефіціарів. Всі працівники, які працюють по трудовому договору, цивільно-правовій угоді, а також волонтери, практиканти та стажери мають робити свій внесок у побудову гармонійного робочого середовища на основі командного духу, взаємної поваги та розуміння. Всі вище зазначені особи мають поважати честь та гідність усіх бенефіціарів, з якими вони контактують, та гарантувати, що їх особиста і професійна поведінка завжди буде відповідати найвищим моральним стандартам.
БФ Шпиталь Шептицького рішуче засуджує і забороняє будь-які форми насильства та експлуатації:
- Насильство та експлуатація, як акти прояву аморальної та неналежної поведінки, є підставою для заходів дисциплінарного впливу аж до припинення співпраці або звільнення, з одночасним повідомленням правоохоронних органів про вчинення дій неправомірного характеру. Заборонено приймати на роботу, пропонувати грошові суми, товари та послуги, в обмін на будь-які дії сексуального характеру, чи дії, які можуть розцінюватись як експлуатація особи та приниження її гідності.
- Волонтерам заборонено мати будь-які стосунки сексуального характеру з дітьми (особами віком до 18 років), незалежно від місцевих традицій, законів про повноліття, віку працівника, партнера чи волонтера. Припущення волонтера про повноліття особи не виправдовує його неналежної та протизаконної поведінки.
- Якщо волонтер має сумніви або підозри щодо здійснення насильства або експлуатації з боку іншого працівника або партнера, він/вона повинен(на) повідомити про такі сумніви Уповноваженого з питань профілактики протидії домаганням.
- Волонтери не повинні брати участі в жодній формі переслідування, дискримінації, фізичного або словесного приниження, залякування, фаворитизму або експлуататорських відносин.
Загальні положення
- Волонтер – це людина, яка діє з власної доброї волі, а не з матеріального чи фінансового інтересу, реалізовує шляхом волонтерства потребу приносити користь суспільству та зміцнювати потенціал громади у відповідь на гуманітарні та соціальні виклики.
- Робота волонтерів організовується та керується завідувачами відділень та підрозділів БФ Шпиталь Шептицького
Права та обов’язки волонтерів
Права волонтера:
- щоб до нього/неї ставилися згідно умов викладених у договорі між БФ Шпиталь Шептицького та волонтером;
- пройти ознайомлення з структурою БФ Шпиталь Шептицького;
- пройти інструктаж;
- мати керівника/координатора;
- отримувати відгук про результати своєї діяльності від керівника/координатора;
- мати можливість для підвищення/ здобуття нових знань і навичок;
- право висловлювати свою думку і вносити пропозиції щодо поліпшення якості реалізації програми та організації праці.
Обов’язки волонтера:
- знати і керуватися в своїх діях принципами організації;
- дотримуватись Політики протидії домаганням та Політики щодо захисту від зловживань та експлуатації і підтримувати позитивний імідж організації;
- бути готовим до навчання і брати участь в програмах підготовки;
- підтримувати добрі робочі стосунки зі співробітниками і працювати у тісній співпраці з ними та іншими волонтерами;
- сумлінно виконувати свою роботу;
- ефективно використовувати час і ресурси, які йому/їй надаються;
- дотримуватись режиму роботи або заздалегідь попередити керівника про його зміну;
- пройти інструктаж і дотримуватися правил техніки безпеки;
- приймати вказівки і рішення свого керівника/координатора;
- знати межі своїх повноважень і не виходити за рамки опису задач без попереднього погодження з керівником/координатором;
- дотримуватися конфіденційності (не розголошувати інформацію про бенефіціарів);
- повідомляти Уповноваженого з питань профілактики протидії домаганням БФ Шпиталь Шептицького про порушення Політики протидії домаганням та Політики щодо захисту від зловживань та експлуатації.